PL | EN

Zbiory Muzealne

katalog zbiorów on-line

Archaologisches Museum 

Cieszyńskiego 9                            Bilety: 
MIT - SA        1000 - 1700
SU                 1000 - 1800

od 5zł

do 15zł

tel. (71) 347-16-96

Uratowane skarby podziemnego Lwowa
od
2017-03-03
do
2017-05-02

Muzeum Archeologiczne
Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9, Wrocław

Otwarcie wystawy – 3 marca 2017 o godz. 15.00
Czynna do 2 maja 2017

 

        

        Wystawa prezentuje historię Lwowa przez pryzmat ratowniczych badań archeologicznych przeprowadzonych na jego terenie w ciągu ostatnich 15 lat. Jest ona swoistą podróżą przez wieki – począwszy od czasów przed założeniem książęcego miasta do współczesności. Najstarsze prezentowane na wystawie przedmioty pochodzą jeszcze z czasów słowiańskich, tzn. z VІІ – ІХ w., a najnowsze z przełomu XIX i XX w.

 

        Ekspozycja została podzielona na dwie części. Pierwszy blok zawiera dziewięć reprodukcji dawnych planów Lwowa, z których najstarszy został wykonany w 1635 roku. Można prześledzić na nich rozwój przestrzenny miasta na przełomie czterech stuleci. Natomiast prezentowane w tej części wystawy panoramy ukazują zmianę wizerunku Lwowa w okresie do XVII do ХІХ w. Archiwalne materiały uzupełniono o zdjęcia współczesnych fotografików Witalija Hrabara i Romana Szyszaka przedstawiające miejsca badań archeologicznych oraz lwowskie pejzaże autorstwa znanych ukraińskich artystów: Oksany Andruszczenko, Tarasa Beniacha, Wołodymyra Bohusławskiego, Haliny Dudar i Łesi Kwyk.
        Podstawę wystawy stanowi jej druga część, na którą składa się 30 banerów informacyjnych i ponad 500 artefaktów. Większość zaprezentowanych zabytków to przedmioty codzienne używane przez lwowian żyjących w różnych epokach historycznych. Pochodzą one z 32 miejsc badań archeologicznych przeprowadzonych w historycznej części miasta. Osobno zaprezentowano znaleziska unikalne m.in: kafel z XV- XVI w. z trzema herbami, cynowo-ołowianą tacę z XV-XVI w. z dwiema cechami fabrycznymi, kopię najstarszej w Ukrainie pisanki z XV-XVI w. wykonanej na jajku kaczki, brązową figurkę błazna w gotyckim ubraniu z XIV w. 
Niezwykle interesujące są dwa skarby przedstawione na wystawie. Jeden z nich znaleziono w drewnianym zbiorniku wodnym z XV w. Składał się on z przedmiotów kultu chrześcijańskiego z ХІІ-XV w.: z dwóch krzyży-relikwiarzy, relikwiarza o kształcie czterolistnym, trzech wisiorków z wizerunkiem twarzy Chrystusa Zbawiciela, trzech wisiorków-relikwiarzy i dwóch wisiorków w postaci krzyża, pierścienia i miedzianego garnka, w którym prawdopodobnie znajdowały się znalezione przedmioty. Inny skarb zawiera 103 drobne monety, w tym 9 srebrnych koron Monarchii Austro-Węgierskiej z czasów panowania Franciszka Józefa I oraz dwa guziki – na jednym wytłoczony był herb Lwowa. Archeologiczny kontekst tego znaleziska świadczy o tym, że był on prawdopodobnie ukryty przed pierwszym zdobyciem miasta przez armię rosyjską we wrześniu 1914 roku.

 

Wystawa czynna od środy do piątku w godz. 10.00 – 17.00
Sobota-niedziela w godz. 10.00 – 18.00

 

Bilety - 15 złotych (bilet normalny), 10 złotych (bilet ulgowy)

 

Więcej na www.mmw.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Aktualności
Brak wydarzeń