PL | EN

Zbiory Muzealne

katalog zbiorów on-line

Historisches Museum
Kazimierza Wilekiego 35                            Tickets: 
DI - SA        1000 - 1700
SO               1000 - 1800

ab 10zł

bis 30zł

tel. (071) 391 69 40, 391 69 41

WYOBRAŹNIA I RYGOR
Polska sztuka współczesna z kolekcji Grażyny i Jacka Łozowskich

od
2017-10-07
do
2018-03-11

Ponad 130 prac powstałych po 1945 roku autorstwa  wybitnych polskich artystów.

Pałac Królewski

7 października 2017 – 11 marca 2018

 


             Równo dwa lata po otwarciu w Muzeum Miejskim Wrocławia wystawy „Arcydzieła malarstwa polskiego przełomu XIX i XX wieku” sale Pałacu Królewskiego ponownie wypełniły dzieła sztuki pochodzące z jednej z największych i najwartościowszych prywatnych kolekcji sztuki, uważanej również powszechnie za jeden z wiodących zbiorów malarstwa polskiego w kraju.
             Tym razem na wystawie zaprezentowanych zostało ponad 130 prac powstałych po 1945 roku, wykonanych głównie w technikach malarskich. Zbiór, budowany przez wiele lat przez Grażynę i Jacka Łozowskich, uznać można za modelowy, bowiem reprezentuje on praktycznie wszystkie najważniejsze kierunki w sztuce drugiej połowy XX wieku w Polsce. Autorami wchodzących w jego skład obrazów, grafik i rzeźb byli wybitni polscy artyści: Maria Anto, Zdzisław Beksiński, Tamara Berdowska, Jan Berdyszak, Tadeusz Brzozowski, Jan Cybis, Wojciech Fangor, Stanisław Fijałkowski, Andrzej Gieraga, Wanda Gołkowska, Zbylut Grzywacz, Władysław Hasior, Mieczysław Janikowski, Maria Jarema, Jerzy Kałucki, Koji Kamoji, Tadeusz Kantor, Bronisław Kierzkowski, Aleksander Kobzdej, Alfred Lenica, Adam Marczyński, Michał Misiak, Jarosław Modzelewski, Artur Nacht-Samborski, Tymon Niesiołowski, Jerzy Nowosielski, Janusz Orbitowski, Jan Pamuła, Włodzimierz Pawlak, Piotr Potworowski, Erna Rosenstein, Teresa Rudowicz, Hanna Rudzka-Cybisowa, Antoni Rząsa, Czesław Rzepiński, Marek Sobczyk, Kajetan Sosnowski, Henryk Stażewski, Jonasz Stern, Władysław Strzemiński, Juliusz Studnicki, Ludomir Ślendziński, Wacław Taranczewski, Leon Tarasewicz, Jan Tarasin, Jerzy Tchórzewski, Marian Warzecha, Ryszard Winiarski, Jerzy Wolff, Jan Ziemski. Wśród pokazywanych obrazów, grafik i rysunków znajdą się również dzieła artystów związanych z Wrocławiem w tym: Waldemara Cwenarskiego, Stanisława Dróżdża, Józefa Hałasa, Alfonsa Mazurkiewicza czy Wacława Szpakowskiego.
              Wiele prac z tej kolekcji pokazywanych było w muzach i galeriach, zarówno w Polsce jak i za granicą, a także reprodukowano je w katalogach i prestiżowych wydawnictwach. Jednak znaczna większość zaprezentowana została publiczności po raz pierwszy. Jesteśmy zatem świadkami szczególnej, a w polskim muzealnictwie, wręcz wyjątkowej chwili, gdy prywatni kolekcjonerzy rozstają się na wiele miesięcy z pieczołowicie kompletowanym latami zbiorem dzieł sztuki, aby umożliwić jego prezentację w przestrzeni publicznej. Prywatne kolekcje sztuki to zawsze zbiory szczególne. O ich wyjątkowości świadczą nie tylko zgromadzone przedmioty, ale przede wszystkim ten specyficzny, indywidualny rys, jaki całemu zbiorowi nadaje osoba samego kolekcjonera, jej osobiste podejście do zagadnienia gromadzenia dzieł sztuki i subiektywne wybory.


Kurator - Jacek Łozowski
Koordynator - Katarzyna Kurpiewska
Tekst katalogu – dr Bożena Kowalska

 

Wystawa czynna od wtorku do soboty 10.00 – 17.00 oraz w niedziele od 10.00 do 18.00


WSTEP PŁATNY:
bilet normalny - 15 złotych, bilet ulgowy - 10 złotych

 

Muzeum Miejskie Wrocławia
Pałac Królewski
ul. Kazimierza Wielkiego 35
50-077 Wrocław
Tel. 71 391 69 40
muzeum@mmw.pl
www.mmw.pl

 

 

  

Muzeum Miejskie Wrocławia, Wyobraźnia i rygor, Nowosielski Jerzy, Na plaży, ok. 1963, kolekcja Grażyny i Jacka Łozowskich

 


 

Aktualności
Bezpłatne zajęcia
od
2018-02-13
do
2018-12-07

Zapraszamy na bezpłatną, atrakcyjną lekcję muzealną skierowaną do uczniów klas VI-VIII SP i II-III gimnazjalnych, która odbywa się na wystawie „1000 lat Wrocławia”. Dotyczy ona przedsiębiorczości w przedwojennym Wrocławiu i jej inspirującego wpływu na rozwój naszego miasta.