PL | EN

Zbiory Muzealne

katalog zbiorów on-line

Historisches Museum
Kazimierza Wilekiego 35                            Tickets: 
DI - SA        1000 - 1700
SO               1000 - 1800

ab 10zł

bis 30zł

tel. (071) 391 69 40, 391 69 41

Gertrud Staats. Mistrzyni śląskiego pejzażu
od
2018-06-22
do
2018-09-30

Powszechnie uznaje się ją z najwybitniejszą malarkę śląską przełomu XIX i XX wieku. Całe życie poświeciła sztuce, osiągając artystyczny sukces w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Po raz pierwszy we Wrocławiu odbędzie się retrospektywna wystawa tej wybitnej malarki
Otwarcie wystawy - 22 czerwca, godz.17.00 w Pałacu Królewskim

 

         

         Wśród nielicznych kobiet, które na przełomie XIX i XX wieku odniosły artystyczny sukces, na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim Gertrud Staats, urodzona w 1859 roku we Wrocławiu. W artystycznym rozwoju przez wiele lat wspierał ją ojciec Adolf Staats  - zamożny kupiec i radny miejski. Mimo iż w stolicy Dolnego Śląska istniała już Królewska Szkoła Sztuki i Przemysłu Artystycznego, Gertrud Staats nie mogła liczyć na przyjęcie w szeregi jej studentów. Swoją edukację, podobnie jak jej rówieśniczki, musiał oprzeć na prywatnych lekcjach malarstwa i rysunku. Przez pewien czas była uczennicą znanego pejzażysty Adolfa Dresslera w Pracowni Mistrzowskiej przy Śląskim Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Było to miejsce szczególne, wolne od uprzedzeń i anachronicznych tradycji malarskich panujących na akademiach. W 1882 roku Gertrud Staats podjęła półroczne studia w berlińskiej Akademii Sztuki. Po ukończeniu nauki wiele podróżowała, głównie po Niemczech i Austrii. 


           Gertrud Staats całe życie poświęciła sztuce, nigdy nie założyła rodziny, a ze sztalugami i paletą nie rozstawała się niemal do końca życia. Malowała przede wszystkim pejzaże i martwe natury. Ta tematyka, nie obciążona tak bardzo regułami akademickimi, wyznaczała nowy kierunek rozwoju malarstwa. Gertrud Staats stała się jednym z czołowych przedstawicieli śląskiego malarstwa pejzażowego na początku XX wieku. Jej twórczość, która zyskała szerokie uznanie poza Śląskiem, utrzymana nadal pod wpływem dziewiętnastowiecznego malarstwa pejzażowego, dzięki ingerencji nowych impulsów związanych z impresjonizmem, a później secesją, jest również wspaniałym przykładem artystycznego przejście do nowoczesności.


             Gertrud Staats była także animatorką wrocławskiego życia kulturalnego, swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych oraz zbiorowych (także w Londynie i Chicago), zaś w jej pracowni spotykali się ludzie związani ze sztuką. W 1902 roku wspólnie z innymi malarkami założyła Stowarzyszenie Artystek Śląskich. Dla wielu swoich następczyń stała się wzorem do naśladowania, a jej talent, upór w dążeniu do celu oraz artystyczny sukces jaki osiągnęła, do dziś budzi podziw w wśród badaczy sztuki. Nadal uważana jest za jedną z najważniejszych osobowości artystycznych Śląska, ponieważ jej twórczość jest przykładem wysokiej jakości i wrażliwości sztuki kobiecej w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Kobiety takie jak Gertrud Staats – swoim kunsztem i postawą wytrąciły z rąk ostatnie argumenty tym, którzy sprzeciwiali się dostępowi kobiet do uczelni wyższych.


         Gertrud Staats zmarła we Wrocławiu 1938 roku, jej bogaty dorobek artystyczny znalazł się w kolekcjach prywatnych oraz muzealnych. Jednak pamięć o tej artystce, tak mocno związanej ze Śląskiem, nie przetrwała do naszych czasów. Dopiero ostatnie lata przyniosły zainteresowanie sztuką kobiecą przełomu XIX i XX wieku, czego efektem było ponowne odkrycie twórczości tej malarki. Prace prezentowane na wystawie w Pałacu Królewskim pochodzą zarówno ze zbiorów muzealnych jak i kolekcji prywatnych.


Do wystawy wydany został katalog

 

Muzeum Historyczne
Oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia
Pałac Królewski
ul. Kazimierza Wielkiego 35

 

bilet normalny - 15 złotych, bilet ulgowy - 10 złotych

 


 

 

Aktualności
Oprowadzanie na deser. Środa dla Seniora
2019-01-23

Zapraszamy na nowy cykl bezpłatnych tematycznych oprowadzeń w Muzeum Miejskim Wrocławia, przygotowany specjalnie z myślą o seniorach.

Drugie spotkanie 23 stycznia: Nasz najważniejszy order.

od
2018-10-04
do
2019-03-31

Otwarcie - 4 października (Światowy Dzień Zwierząt), godz.17.00
Muzeum Historyczne, Pałac Królewski

Wystawa czynna do 31 marca 2018