PL | EN

Zbiory Muzealne

katalog zbiorów on-line

Medaillen Museum

Kazimierza Wielkiego 35                            Tickets: 
MO - DI                 1000 - 1700
SA - SO                 1000 - 1800

ab 15zł

bis 35zł

JACEK DWORSKI – BRĄZ, rzeźby, plakiety, medale
od
2017-03-10
do
2017-05-28

Wystawa prezentuje różne formy działalności artystycznej realizowane przez Jacka Dworskiego, artystę rzeźbiarza, profesora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu
Muzeum Sztuki Medalierskiej, Pałac Królewski
Otwarcie – 10.03.2017, godz. 17.00
Wystawa czynna do 30.04.2017


          „Współczesny medal to właściwie „medalierska rzeźba”, gdyż w twórczości Jacka Dworskiego taki sposób kreowania medali i plakiet stał się niemalże znakiem rozpoznawczym Jego realizacji. Jednak artysta nie rezygnuje z tradycyjnej formuły medalu, sięgającej swymi korzeniami włoskiego odrodzenia. W niezwykle subtelny sposób łączy tę tradycję z formami współczesnymi.”  Barbara Kozarska - Orzeszek, kuratorka wystawy.

 

            Wystawa prezentuje różne formy działalności artystycznej realizowane przez Jacka Dworskiego, artystę rzeźbiarza, profesora Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, wychowawcę i nauczyciela kilku pokoleń artystów.
            Jacek Dworski urodził się w 1937 roku we Lwowie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu w latach 1956–1962. Dyplom uzyskał w pracowniach rzeźby: profesora Ksawerego Dunikowskiego i docenta Apolinarego Ciepielowskiego. Jako profesor macierzystej uczelni zorganizował, wraz z profesor Alfredą Poznańską, i potem przez wiele lat samodzielnie prowadził Pracownię Rzeźby i Małej Formy. Od 1964 roku bierze udział w licznych wystawach zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest laureatem wielu nagród oraz wyróżnień w konkursach rzeźbiarskich i medalierskich na całym świecie. Jego prace znajdują się w muzeach oraz w kolekcjach prywatnych. Jest także autorem projektów monet dla Narodowego Banku Polskiego oraz projektów medali. Jest członkiem Międzynarodowej Federacji Medalierskiej FIDEM. Profesor Jacek Dworski od wielu lat aktywnie współpracuje z Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu (oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia).
          Na ekspozycji pokazanych zostało ponad 250 prac profesora Jacka Dworskiego. Jest to bogaty przekrój jego działalności artystycznej. Realizuje się on w dziedzinie medalierstwa, rzeźby architektonicznej, małej formy rzeźbiarskiej, rysunku, modeli oraz prac studyjnych. Wystawie towarzyszy katalog.

Kuratorka wystawy – Barbara Kozarska - Orzeszek (Muzeum Sztuki Medalierskiej)

 

Wystawa czynna w:
Wtorek – piątek – 10.00 do 17.00
Sobota – niedziela  - 10.00 do 18.00

 

Bilety – 15 zł. (bilet normalny) 10 zł. (bilet ulgowy)

 

Pałac Królewski
ul. Kazimierza Wielkiego 35
50 – 077 Wrocław

 

 

Aktualności
Brak wydarzeń