PL | EN

Zbiory Muzealne

katalog zbiorów on-line

Bürgerliches Kunstmuseum
Altes Rathaus, Marktplatz                     Tickets: 
MI - SA        1000 - 1700
SO               1000 - 1800

ab 7zł

bis 20zł

tel. (71) 347-16-90

Zdzisław Szyszka. Ceramika
od
2017-09-16
do
2017-10-15

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej Stary Ratusz
Otwarcie wystawy – 16 września 2017, godz. 17.00
Wystawa czynna do 15 października 2017


              Zdzisław Szyszka, urodzony w 1935 roku w górnośląskim Jaworznie, należał do pierwszego powojennego pokolenia polskich artystów ceramików. W 1962 roku ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta) we Wrocławiu, dyplom uzyskując w pracowni swoich charyzmatycznych mentorek: profesor Julii Kotarbińskiej i profesor Krystyny Cybińskiej, co niewątpliwie miało ogromny wpływ na niego jako artystę i na jego sztukę. Po dyplomie poświęcił się ceramice unikatowej, ceramice architektonicznej, malarstwu monumentalnemu, grafice użytkowej, emalierstwu i projektowaniu przemysłowemu. Zmarł w 2016 roku we Wrocławiu.


              Zdzisław Szyszka, choć zajmował się również innymi dziedzinami sztuki, najpełniej wypowiadał się w kreowaniu form ceramicznych. Często przybierały one monumentalne rozmiary. Niezależnie jednak od wielkości, bo tworzył i przedmioty bardzo małe, jego prace cechuje precyzyjne rzemieślnicze wykonanie, gdzie każdy detal dopracowany jest w najmniejszych szczegółach. Wydaje się, że dla Zdzisława Szyszki możliwość tworzenia w tej najbliższej człowiekowi dziedzinie sztuki, najbardziej bodaj pierwotnej, była swoistego rodzaju medytacją twórczą. Artysta, z natury spokojny i cichy, pracował zawsze w wielkim skupieniu, oderwany od zewnętrznych bodźców, poskramiał materię by nadać jej nowy, czasem znany, a innym razem zaskakujący kształt. Jego prace w pewnym sensie oddają hołd naturze, która hojnie obdarza artystów ceramików surowcami potrzebnymi do tworzenia nowych form. Wśród wszystkich dziedzin sztuki nie ma drugiej tak bardzo zależnej od świata przyrody. Zdzisław Szyszka rozumiał tę korelację, czerpał z niej siłę i pomysły do swoich prac, dlatego spod jego ręki wychodziły formy nawiązujące wyglądem do skał, kolorem do ziemi, czasem wręcz dosłowne jak kielichy kwiatów, liście, ptaki. Lubił także łączyć ceramikę z drewnem. W efekcie tych twórczych poszukiwań i inspiracji nawiązywał się interesujący dialog między wyobraźnią twórcy, jego możliwościami technicznymi, a cechami tworzywa.

 

           Na wystawie zaprezentowane zostanie szerokie spektrum prac tego artysty powstałych w różnych latach, ukazujących kunszt i precyzje wykonania trudne do osiągnięcia w tak chimerycznym materiale jakim jest ceramika.

 

Kuratorki: Anna Kania - Saj, Magdalena Szmida - Półbratek

 

Wystawa płatna – 15 zł. (bilet normalny), 10 zł. (bilet ulgowy)

 

              

 

 

Aktualności
Anna Biela. 10 ZMYSŁ
od
2018-03-22
do
2018-04-22

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej

Stary Ratusz
Wystawa płatna - 15 zł. (bilet normalny), 10 zł. (bilet ulgowy)