PL | EN

Zbiory Muzealne

katalog zbiorów on-line

Bürgerliches Kunstmuseum
Altes Rathaus, Marktplatz                     Tickets: 
MI - SA        1000 - 1700
SO               1000 - 1800

ab 7zł

bis 20zł

tel. (71) 347-16-90

130 lat Żelaznej Damy
od
2019-11-06
do
2019-11-28
W tym roku mija 130 lat od powstania Wieży Eiffla- najpopularniejszego symbolu Francji. Z tej okazji znana polsko-francuska aktorka – Elizabeth Duda wraz ze światowej sławy fotografem zorganizowali darmową wystawę 130 zdjęć Żelaznej Damy.

Otwarcie wystawy – 6 listopada (środa), godz. 17.00 w Starym Ratuszu

Po wernisażu o godz. 18.30 – zapraszamy na spotkanie z Elisabeth Dudą i Jean-Paulem Lublinerem.

 

Elisabeth Duda- kuratorka wystawy w 2019 roku postanowiła uczcić 130 lecie Wieży Eiffel’a organizując wystawę fotografii Żelaznej Damy i zapraszając do Polski ich autora, znanego paryskiego artystę, Jean-Paula Lublinera.

 

Jean-Paul Lubliner urodził się w Paryżu. Jego ojciec był Polakiem, a matka Francuzką pochodzenia ormiańskiego. Fotografik, architekt i designer. Mówi o sobie, że jest miłośnikiem sztuki. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Architektury w Paryżu La Villette. W 1980 r. wspólnie z Jean-François Bizotem utworzył francuskie Radio Nova. W 1990 r. założył czasopismo poświęcone modzie i trendom sztuki, słynne „Citizen K”. Od ponad sześćdziesięciu lat, prowadzi szeroką działalność artystyczną: wystawy, realizacje i przedsięwzięcia zawodowe na całym świecie.

 

W 1999 r. podjął niezwykłe wyzwanie - wykonywał przez rok, dzień po dniu, jedno wyjątkowe zdjęcie Wieży Eiffla! Fotografując zaskakujące sceny z życia paryskiego (dalekie od legendarnej monotonii!), o świcie, w południe czy o północy, w rytmie i barwach czterech pór roku, Jean-Paul Lubliner dodał do każdego zdjęcia napis w formie podświetlonego szyldu, odliczając dni do roku 2000. Artysta stał się świadkiem upływającego czasu, przybliżył i uwiecznił wydarzenia ostatniego roku przed nadejściem nowej ery. Podobnie jak artysta-fotograf Robert Doisneau, który uwiecznił niegdyś życie paryskie, Jean-Paul Lubliner utrwalił przejście do trzeciego millenium. 

 

Wieża Eiffla jest jednym z najbardziej popularnych zabytków świata. Co roku zwiedza ją 7 milionów ludzi. Roztacza swą niezwykłą aurę na cały świat. Dlatego dzieło fotograficzne Jean-Paula Lublinera poświęcone Żelaznej Damie podróżuje. W roku 2005 podczas Roku Francji w Chinach, artysta został wybrany, aby reprezentować swój kraj. Przedstawił wystawę zatytułowaną „Tour Eiffel, nieruchoma podróż", której uroczystą inaugurację zaszczycił swoją obecnością francuski premier Jean-Pierre Raffarin. Jean-Paul Lubliner otrzymał wówczas nagrodę FUJI AWARD dla najlepszego fotografa a minister kultury przyznał mu prawo posługiwania się znakiem tego resortu. Wspólnie z aktorką Elisabeth Dudą, Jean-Paul Lubliner postanowił, że w kolejną podróż uda się do kraju przodków. Jest to podróż, na którą czekał od wielu lat. 


Elisabeth Duda jest polsko-francuską aktorką. Zagrała w wielu filmach długo i krótkometrażowych, wcielając się między innymi w role Cosimy Wagner, Ifigenii w Taurydzie czy Marii Sklodowskiej-Curie. Dziennikarka i prezenterka telewizyjna, napisała trzy książki, tłumaczyła sztuki teatralne. W 2017r. zajmowała się opieką artystyczną trójjęzycznej wystawy o Marii Sklodowskiej-Curie w paryskim Panteonie z okazji 150-e urodzin dwukrotnej noblistki. Jest miłośniczką i kolekcjonerką sztuki, wspiera artystów, organizuje wydarzenia, takie jak tydzień polski w Paryżu z okazji stulecia odzyskania Niepodległości, w którym wzięło udział 6000 osób.

 

Po wernisażu – 6 października o godz. 18.30 – zapraszamy na spotkanie z Elisabeth Dudą i Jean-Paulem Lublinerem.


 

Aktualności
130 lat Żelaznej Damy
od
2019-11-06
do
2019-11-28
W tym roku mija 130 lat od powstania Wieży Eiffla- najpopularniejszego symbolu Francji. Z tej okazji znana polsko-francuska aktorka – Elizabeth Duda wraz ze światowej sławy fotografem zorganizowali darmową wystawę 130 zdjęć Żelaznej Damy.
Złote czasy lamp naftowych
od
2019-10-04
do
2020-06-27
Wystawa prezentująca ok. 150 lamp naftowych z przełomu XIX i XX wieku. Jest to jedna z największych kolekcji tego rodzaju w Polsce.
Zbigniew Horbowy. Dziś prawdziwych kieliszków już nie ma.
od
2019-08-17
do
2019-12-31

Wystawa z okazji przyznania profesorowi Zbigniewowi Horbowemu Nagrody Kulturalnej Śląska Kraju Dolnej Saksonii 2019

Muzeum Miejskie Wrocławia, Stary Ratusz
Wystawa czynna od 17 sierpnia do 29 grudnia 2019