PL | EN

Zbiory Muzealne

katalog zbiorów on-line

The Henryk Tomaszewski Muzeum of Theather

 

pl. Wolności 7a                       Bilety: 
ŚR - PT       1000 - 1700
SB - ND      1000 - 1800

wystawy stałe - wstęp wolny

 

tel. (71) 347-16-96

Mina MIMA. Henryk Tomaszewski i jego zespół na fotografiach Marka Grotowskiego.
od
2019-11-28
do
2019-12-28
Wystawa fotograficzna z okazji 100 urodzin Henryka Tomaszewskiego. Fotografie Marka Grotowskiego, który uwieczniał spektakle i artystów Opery Wrocławskiej, Operetki Dolnośląskiej, Teatru Polskiego, Teatru Współczesnego, Wrocławskiego Teatru Lalek i Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Sfotografował ponad 3.000 przedstawień i poznał ponad 100 reżyserów.

wernisaż wystawy 28.11.2019 r. godz. 18:00

„Pantomima jest bardzo fotogeniczna. Nie znaczy to, że łatwo jest pantomimę fotografować. Na pewno trudniej – niż opisywać słowami. Zwykle w swoich notach recenzenckich wspieram się dobrymi zdjęciami. Mam ich spory wybór, bo pantomimę we Wrocławiu fotografują wszyscy fotoreporterzy. Każdy ma w dorobku ciekawe, wartościowe zdjęcia.”

Tadeusz Burzyński

 
"Panie Marku, pan robi lepsze zdjęcia niż cała moja sztuka."
Helmut Kajzar

 
Marek Grotowski jest lwowiakiem z urodzenia, ale od 1 roku życia mieszka we Wrocławiu.
Jako 20-latek i samouk, w 1965 roku rozpoczął karierę fotoreportera w redakcji Odry, po roku wygrał konkurs fotograficzny którego nagrodą był etat w tygodniku Wiadomości, w którym w latach 70. publikował m. in. zdjęcia pod wspólnym tytułem Twarz aktora. W 1971 roku przeszedł do redakcji Spraw i Ludzi później do Wieczoru Wrocławia i Gazety Wrocławskiej, spędzając na etacie prasowego fotografa 40 lat.


Jego fotografie zamieszczane są w kolejnych edycjach Kalendarza Wrocławskiego(od 1969 r.), w albumach wydawanych przez Ossolineum i Arkady.
W legendarnym Klubie Dziennikarza i dawnym „empiku” prezentował swoje zdjęcia na wystawach Festiwal Piosenki w Sopocie, Aktorzy, Wenecja, Jedno oko na Maroko, przedstawiał kolejnych 10 edycji opolskiego festiwalu piosenki (od 1969 r.) i cykle zdjęć z festiwalu Wratislavia Cantans.


Szczególne miejsce w jego dorobku zajmuje teatr.

– Pierwsze zdjęcie w teatrze? 52 lata temu. W Operetce Wrocławskiej trwała próba Ptasznika z Tyrolu. Udało mi się zatrzymać solistę w locie, w powietrzu. Gdy zdjęcie ukazało się w gazecie, zadzwonili z teatru z gratulacjami, nie wierzyli że zrobienie takiego zdjęcia jest możliwe. I tak zostałem specjalistą od teatru…


Fotografował spektakle i artystów Opery Wrocławskiej, Operetki Dolnośląskiej, Teatru Polskiego, Teatru Współczesnego, Wrocławskiego Teatru Lalek i Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Sfotografował ponad 3.000 przedstawień i poznał ponad 100 reżyserów. W jednym z wywiadów mówił: "Chwile spędzone w teatrze, to czas wyjątkowy, czas magii, piękna, tajemnicy i wciąż mam wrażenie, że artyści to tacy lepsi ludzie, ciekawsi, których mam szanse dzięki tej pracy obserwować." Środowisko teatralne doceniło jego pracę przyznając mu w Międzynarodowym Dniu Teatru 2004 roku swoją Nagrodę za upowszechnianie teatru.

 

Aktualności
GOYA – DALI
Gdy śpi rozum budzą się potwory
od
2019-12-08
do
2020-06-28

Wystawa czynna od 8 grudnia 2019 do 28 czerwca 2020
Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego

plac Wolności 7a